لوگوی اصلی

فرش سجاده ای چیست ؟

فرش سجاده ای  در همه جا و مکان ها از عوامل تاثیر گذار در زیبایی ، نشاط و ایجاد فضایی آرام است .در ابتدای سالیان ظهور دین مقدس اسلام و مسلمان شدن اکثر افراد که نماز خواندن از واجبات دینی مسلمانان بود، فرش سجاده ای به عنوان یک اصل مهم و همیشگی در زندگی مسلمانان به ویژه شیعیان برای عبادت معبودشان، خودش را در زندگی مسلمانان جا داده است. با رشد صنعت فرش ماشینی در چند سال اخیر ، سجاده فرش یا همان فرش سجاده ای برای زیبا سازی اماکنی چون مساجد و حسینیه ها و نمازخانه های مدارس از زمان ظهور دین مقدس اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار شده است.

سجاده فرش با دستگاهای فرش ماشینی در کیفیت های متنوع ونقش ها و رنگ های گوناگون بافته میشود . سجاده فرش های ماشینی در حال حاضر با دستگاههای ۷۰۰ شانه ، ۱۰۰۰ شانه و... با تراکم ها و شانه های متنوع ارائه میگردد .از آنجا که به اعتقاد ما فرش سجاده ای از جایگاه ویژه و بالاتر از حد فرش برای مساجد برخوردار است ، مشتاقیم تا محصولات سجاده فرش با کیفیت و با ضمانت شرکت سجاده فرش مشهدالرضا را در طرح های متنوع به شما معرفی نموده تا گامی در جهت بهبود مساجد،حسینیه ها،نمازخانه های مدارس برداشته باشیم.

ویژگی های فرش سجاده ای چیست ؟

درحال حاضر طرح های بسیاری برای استفاده از فرش سجاده و سجاده فرش به دلیل نظم و آراستگی ای که در طرح محراب ایجاد می کند به وجود آمده است.

بسیاری از مسجاد ، نماز خانه های مدارس و ادارات دواتی ، حسینه ها و مصلی ها و ... از سجاده فرش و فرش سجاده ای استفاده می کنند.

یکی از دلایل اهمیت سجاده فرش به دلیل تعیین جهت قبله برای نمازگذاران در مسجد است ، لذا استفاده از فرش سجاده ای با کیفیت مطلوب و خرید فرش سجاده ای به یکی از موارد مهم در مسائل عمرانی مسجد تبدیل شده است.

فروش فرش سجاده ای با تضمین کیفیت محصول از اصلی ترین ویژگی شرکت سجاده فرش مشهدالرضا می باشد که خریداران با خیالی آسوده  مبادرات به خرید فرش سجاده ای می کند.

فرش سجاده ای به دلیل حالتی که در نقش و نگار دارد می تواند در تعیین جهت قبله در مسجد کمک کند. فرش محرابی کمک بسیاری به نظم نمازگذاران در صف های نماز می کند. سجاده فرش به دلیل نوع بافتش انعطاف خاصی دارد. سجاده فرش به دلیل نقوش زیبایی که دارد آرامش خاصی را به محیط مسجد می بخشد.

همچنین :

- نام خیر یا سازنده مسجد می تواند برجسته باشد

توسط این کار می توان نام خیر یا سازنده مسجد را با توجه به سفارش به صورت برجسته در آورد.

- نقش و نقوش های برسجته

می توان نقش و نگار های زیبایی را بر روی سجاده فرش برای زیبا تر شدن محیط مسجد به صورت برجسته در آورد.

- محل گذاشتن زانو برای سالمندان به صورت برجسته

برای افراد سالمندی که نماز خواندن برایشان کمی سخت است ، می توان محل تماس زانو را روی سجاده فرش برای آنها به صورت برجسته در آورد.

- محل قرار دادن مهر روی زمین برجسته باشد

برای حفظ ترتیب و نظم می توان محل های مشخصی را برای قرار گیری مهر و بستن نماز مشخص کرد و آن ها را به صورت برجسته در آورد.

- محل قرار گیری کتب ادعیه و قرآن برجسته باشد

برای اینکه قرآن و کتب ادعیه جای مشخصی داشته باشند و بی احترامی نشود ، می توان آنها را در محل مشخص و برحسته ای قرار داد.

فرش سجاده ای چگونه نصب می شود ؟

فرآیند نصب سجاده فرش عبارتست از برش دادن ، سر دوزی و زیگزاگ زدن لبه ی فرش سجاده ای که در مساجد و حسینیه ها و نمازخانه های مدارس بر اساس جهت قبله نصب می شود.در واقع اصلی ترین قسمت نصب سجاده فرش تعیین قبله با فرش سجاده ای است.

آن قسمت هایی که برش می خورد و دور دوزی یا سر دوزی می شود قاعدتا قسمت کناره ی سجاده فرش و قسمت هایی که به ستون منتهی می شود،است.

برای تثبیت فرش سجاده ای بهتر این است که مواد هایی به جز چسب به کار گرفته شود چون هنگامی که بخواهیم سجاده فرش ها را جمع آوری کنیم راحت تر خواهیم بود

نگهدارنده هایی مانند ترمز فرش یا پیچ و مهره های مخصوص به شکلی که پیدا نباشد می تواند در نگهداشتن سجاده فرش درجای خود مفید واقع شود

شرکت فرش سجاده ای مشهدالرضا این امکان را برای شما مشتریان گرامی فراهم کرده است که با استفاده از نصاب های کاربلد و مجرب ، کار حمل و نقل و نصب و برش و دوردوزی را به نحو احسن و در سریع ترین زمان ممکن و به صورت رایگان انجام میدهند.

رنگبندی فرش سجاده ای چگونه است ؟

از جمله رنگ هایی که در فرش سجاده ای مشهدالرضا به کار می رود گردویی ، سبز ، زرشکی ، قهوه ای ، خاکستری ، سبز روشن ، و... می باشد.

هر کدام از  فرش سجاده ای ها بسته  به رنگی که دارند داری خصوصیاتی هستند و اثرات مختلفی را در روحیات مسجد و نمازگزاران و همین طور فضای روحانی مسجد دارند. این مسئله خیلی مهم است که رنگ سجاده فرش با پوشش دیوارهای مسجد ، در و پنجره های مسجد  و محراب آن همخوانی داشته باشد.

مثلا اگر محراب از رنگ های آبی ساخته شده باشد بهتر است از فرش محرابی با رنگ های آبی فیروزه ای یا سبز استفاده شود.

اگر از سجاده رنگ سبز در مساجد و نمازخانه ها استفاده شود باعث ایجاد آرامش در مساجد می شود.

همچنین رنگ چراغ های مسجد(نور پردازی) مسجد نیز در حالت معنوی مسجد و همچنین انتخاب سجاده فرش میتواند مورد اهمیت قرار بگیرد.

اگر مسجد دارای محیطی تیره است بهتر است از رنگ های روشن برای فرش سجاده ای  مسجد استفاده شود.