لوگوی اصلی

درپست قبلی با اصطلاح "شانه سجاده" آشنا شدید. امروز قصد داریم با یک اصطلاح جدیدی به نام تراکم فرش سجاده ای آشنا بشیم.

شانه و تراکم اصطلاحی پر استفاده و رایج در صنعت فرش ماشینی و سجاده می باشد که اغلب عموم مردم آن را برای یکبار هم که شده است شنیده اند. 

منظور از تراکم در فرش ماشینی و سجاده همان تراکم طولی سجاده فرش است. به عبارتی دیگر تراکم مشابه شانه است با این تفاوت که شانه مربوط به عرض فرش و سجاده می باشد. به همین دلیل به آن تراکم عرضی نیز میگویند اما تراکم مربوط به طول فرش است که آن را با نام تراکم طولی نیز می شناسند.

نحوه محسابه تراکم فرش

نحوه محاسبه همانند شانه می باشد با این تفاوت اساسی اینکه تراکم را در نصفه فرش محسابه کرده و برای اعلام آن را در 2 ضرب میکنند تا تراکم کلی و اصلی فرش سجاد های به دست آید.

به طور مثال وقتی گفته می شود فرشی تراکم 3000 دارد یعنی باید در یک متر طول آن 1500 گروه وجود داشته باشد تا با محاسبه ی ضریب 2 این عدد صحیح باشد. حال اگر بخواهید همین مقدار را در مقیاسی کمتر محاسبه کتید (یعنی فرشی با تراکم 3000)باید در 10 سانتیمتر طول آن 150 گره و یا در 5 سانتیمتر طول آن 75 گره وجود داشته باشد. 

با آگاهی از این موضوع و آشنایی با نحوه محاسبه تراکم حقیقی و واقعی سجاده فرش، فرش سجاده ای خود را خریداری کرده و از سوء استفاده های احتمالی در امان باشید.


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟