لوگوی اصلی

در یکی از پست های قبلی با یکی از اصطاحات در بافت فرش و سجاده به نام هیت ست آشنا شدیم. امروز قصد داریم با یک اصطلاح جدید به نام "شانه" آشنا بشیم.

شاید تاکنون بارها  اصطلاح "شانه فرش" را در وب سایت های شرکت فرش یا از زبان مدیر فروشگاه های فرش شنیده باشید و بر این باور باشید که یکی از دلایل گران بودن سجاده فرش ، شانه فرش سجاده ای است. اما این باوری غلط است تا سجاده را گران نخرید!

شانه سجاده فرش ماشینی چیست؟

تعریف ساده شانه : تراکم عرضی ( تعداد گره های بافته شده در عرض سجاده فرش) را اصطلاحا "شانه"ی فرش سجاده ای آن سجاده می گویند. معیار محاسبه شانه سجاده فرش بر اساس متر می باشد.

چگونه شانه اصلی یک سجاده فرش ماشینی را به دست آوریم؟

شناسایی شانه فرش کار بسیار ساده ای که بسیار از عموم مردم از آن ناآگاه هستند. هنگام مراجعه یا تحقیق برای خریده سجاده یا فرش ماشینی با سجاده فرش های 500 شانه یا 700 شانه یا بیشتر برخورد خواهید کرد . این به این معناست که در سجاده فرش 700 شانه ، 700 گره یا فرش سجاده ای 1000 شانه،1000 گره در یک متر عرض آن وجود دارد. خب حالا چطور محاسبه کنیم؟! کافی است 5 یا 10 درصد از  این مقدار را با مراجعه به پشت سجاده محاسبه کنید تا تعداد گره کل رو به دست بیارید.


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟