لوگوی اصلی

سجاده یا فرش سجاده ای را می توان در زمره یکی از مشتقات تکنولوژیک بافت فرش ماشینی به حساب آورد که تاریخچه آن مربوط به همین چند دهه اخیر می باشد. مهد تولید فرش سجاده ای را می توان از آن کشور ترکیه دانست. ایده تولید فرش های محرابی در ساختار رول و همراه با طرح و نگاره های محراب از تولید رولهای نماز فاقد نگاره های سجاده ای توسط شرکتهای تولیدی ترکیه مستقر در شهر  قاضی آنتپ گرفته شده است.

طرح های سجاده فرش :

فرش های سجاده ای معمولا در طرح های تشریفاتی و سجاده ای بافته می شود، طرح محرابی یا همان سجاده ای بیشتر در میان شیعیان و طرح تشریفاتی در بین اهل سنت مورد استفاده قرار می گیرد. ناگفته نماند که نقش های قندیل ، ستون و سرتون هم در سجاده مورد استفاده قرار می گیرد.

سابقه استفاده از سجاده:

سابقه استفاده از سجاده برای اولین بار به کشور های عربی بر می گردد که سفارش تولید آن در کاشان صورت گرفته است که پس از آن در ایران نیز مورد استقبال قرار گرفت.

هدف از تولید فرش سجاده ای :

تولید فرش های سجاده ای یا فرش هایی با نگاره ها و طرح های محرابی در ایران، با هدف فرهنگ سازی و بسترسازی جهت تجهیز و زیبا نمودن مساجد و ارایه ماهیت معنوی به مساجد و مکانهای آیینی از حدود 20 سال قبل آغاز گردید . تجهیز مساجد به فرش سجاده ای به جای فرش ماشینی سنتی دارای یکسری مزایا و ویژگیهای موثر مثل امکان تشخیص قبله برای نمازگزاران با توجه به جهت و راستای سجاده فرش های نصب شده و ... میباشد که برای مطالعه کامل مزیت های فرش سجاده می توانید به پست آن مراجعه فرمایید

استاندارد اندازه سجاده :

فرش های سجاده ای به خاطر فرم خاصی که دارند باید در اندازه های خاصی بافته شوند. اولین فرم های تولید این نوع فرش در رول هایی با عرض 100 سانتی متر تولید شده است که به مرور زمان استاندارد بافت آن به 125 سانتی متر تبدیل شده و تاکنون تغییری نکرده است.

از طریق این لینک با قدیمی ترین فرش جهان آشنا شوید 


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟