لوگوی اصلی

در پست های قبلی به صورت مفصل در مورد موضوعات از بین بردن لکه از روش فرش سجاده ای و نکات مهم جهت شستشوی سجاده برای فرش مساجد صحبت کردیم.اما آیا می توان فرش سجاده ای را در مسجد شست؟ این مطلب جهت پاسخ به این سوال نوشته شده است.

چناچه بخواهیم قسمتی از سجاده فرش را تمیز کنیم ( شستشوی فرش سجاده ای) و سجاده نیازی به شستشوی کلی نداشته باشد ، این کار با استفاده از شامپو فرش به شیوه ی زیر قابل انجام می باشد.

شامپو فرش خوب کدام است؟

تمامی شامپو فرش های بازار که دارای نشان استاندارد شرایط لازم برای استفاده به عنوان یک شامپو فرش خوب را دارا هستند. پس در هنگام خرید و استفاده از شامپو فرش بدون هیچ نگرانی ای این کار را انجام دهید.

چگونه سجاده فرش خود را با شامپو فرش تمیز کنیم؟

  • ابتدا  با استفاد از جاروبرقی جهت برداشتن گرد و غبار و آلودگی های درشت از روش سجاده اقدام کنید. ( قبل از استفاده از شامپو فرش حتما این مرحله انجام شود.)
  • در این مرحله با توجه به گستردگی آلودگی روی سجاده و اندازه آن مقدار کمی شامپو فرش را در کاسه ای متوسط بریزید و با کمی آب نیمه ولرم مخلوط کنید. آنقدر آن را هم بزنید تا کف کند. سپس کف های ایجاد شد را بدون آب روی سجاده فرش قرار دهید و با استفاده از یک اسفنج روی بخش های کثیف شده در جهت های مختلف ، آلودگی ایجاد شده را پاک کنید.
  • هنگام پاکسازی با کمک اسفنج ، جهت بیشتر نشدن آلودگی ، اسفنج را تعویض کرده یا آن را بشویید تا آلودگی های جذب شده به اسفنج به محل های دیگر سجاده سرایت نکند.
  • پس از رفع آلودگی از روی سجاده فرش ، فرش را در محلی قرار دهید که جریان هوا وجود داشته باشد تا رطوبت منتقل شده به فرش سجاده ای در کمترین زمان برطرف شود.

به این نکته توجه داشته باشید که باقی ماندن رطوبت بر روی سجاده باعث پوسیدگی نخ های تار و پود ان خواهد شد. برای اینکه هنگام شستشوی فرش آسیبی به فرش نرسانید ، نکات نگهداری فرش سجاده ای و نکات مهم شستشوی سجاده فرش را مطالعه کنید

اگر آلودگی پس از انجام این مراحل رفع نشد یا به عمق پرز ها نفوذ کرده است ، می بایست از خدمات قالی شویی های معتبر که از مواد سفید کننده فرش استفاده نمی کنند ، استفاده کنید.


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟