لوگوی اصلی

در این پست از وب سایت فرش سجاده ای مشهدالرضا قصد داریم درمورد سجاده فرش مسجد سنگی مطلبی ارایه دهیم .
در پست های قبلی در مورد سجاده فرش مسجد جامع نیشابور ،  سجاده فرش مسجد آقابزرگ کاشان ،  سجاده فرش مسجد جامع اشتر جان مطالبی ارایه دادیم . با ما همراه باشید...

مسجدی مشهور به مسجد سنگی در پنج کیلومتری جنوب شرقی داراب بنای شگفت انگیزی در داممنه کوه با طرح چليپا وجود دارد.به اعتقاد بعضی از اهالی این بنا ابتدا یکی از معابد مهم مهر پرستان بوده و سپس در زمان ساسانی به اتشکده تبدیل شده. همچنین محرابی به این اتشکده در سال 652 هجری قمری در زمان محمد حسن مبارز اضافه شد که این بنا به مسجد تغییر شکل یافت. قسمتی از سقف این بنا باز است و در زیر ان حوض کم عمقی قرار دارد و راهرویی با سقف مدور پیرامون آن مشاهده می شود.در بیرون بنا اتاق کوچکی در کوه کنده شده که به نظر می رسد مکان استراحت نگهبان این بنا بوده است. این بنا از ستون ها و راهرو های متعددی تشکیل شده است.یکی از مهمترین خاصیت های این بنا این است که دیوار ها و سقف های این بنا به صورت یکپارچه تراشیده شده است و متصل اند.قسمت بام سقف با گچ و خورده سنگ مسطح شده است.

در قسمت محراب عبارتی حکاکی شده است:

" به فرمان پادشاه زمان اتابکی ابومظفر ابوبکر بن اتابک سعد بن زنگی مظفری در ماه رمضان 652 هجری قمری"

محققان بر این عقیده اند که بنای اولیه مسجد سنگی ، معبدی مربوط به دوره ساسانیان بوده و در دوره اتابکان فارس،652 هجری قمری، با تعبیه محراب و تغییراتی به مسجد تبدیل شده است. نای مسجد، عبارت از محوطه صلیبی شکلی است که در اطراف آن، دورتادور، رواقی با جرز، ستون و دهانه‌های طاقدار قرار گرفته است.پوشش چهار بازوی محوطه صلیبی شکل، به صورت طاق گهواره ای ساخته شده اما پوشش بخش میانی به صورت مربع بریده و فضای روبازی در نظرگرفته اند و در زیر آن و وسط تالار،حوض 4 گوش کم عمقی ساخته اند.

طولانی‌ترین قسمت بنا، طول شرقی غربی است که از در ورودی شروع می‌شود. ورودی‌های آن در سمت جنوب شرقی قرار دارد و فاصله آن از ابتدای درگاه ورودی تا انتهای شمال غربی تقریبا 20 متر است.طول دو سوی دیگر مسجد که یکی در راستای جنوب غربی و دیگری در امتداد شمال شرقی قرار دارد حدود 18 متر است. به نظر می‌رسد که کار احداث این بنا با کندن کوه از بالای نورگیر شروع شده و به صورت یک چاه با پلان مربع به پایین رفته است و سپس از 4 سمت دیواره‌های چاه، ایوان‌های مسجد کنده شده‌اند که از نظر زمانی می‌تواند تاریخ اتمام آن را به یک چهارم کاهش دهد.این مسجد با پلانی چهار سو (چلیپا)، بنایی اسلامی است، که در کوه پهنا قرار دارد و سیاحان مختلف دیده و تفسیرهای مختلفی درباره آن ارائه داده اند.

در قسمت ورودی، یک هشتی به ابعاد 78/2 و 60/9 متر وجود دارد، که البته با انحرافی که در این قسمت بوده، ابعاد آن اندکی متغیر است. دورتادور مسجد را رواقی به عرض 1 تا 10/1 متر همراه با جرزهایی احاطه کرده است، که در سمت محراب مسدود می شوند.سقف‌ها و جرزها، به جز در راهروهای گردشی اطراف، همگی قوس بیضی شکل نزدیک به جناغی دارند و در واقع همانند طاق آهنگ هستند. اغلب منابع و متون ایرانی که قدمت آنها از دوران قاجار تجاوز نمی کند، مسجد را یک بنای مربوط به دوره ساسانی می دانند که به مسجد تبدیل شده است. درگاه بیرونی مسجد سنگی، دارای 70/4 متر ارتفاع و 15/2 متر عرض است. نمای بیرونی مسجد سنگی، سردرهای مساجد اسلامی را تداعی می کند، که به صورت ستونها و در دو طرف ورودی تراشیده شده و متصل به دیوار مسطح بیرونی است.

مسجد دارای قوس جناغی اسلامی است، که با قوسهای متداول دوره ساسانی و طاق‌های آهنگ داخل مسجد سنگی تفاوت آشکاری دارد. نمای بیرونی و ظاهری مسجد سنگی، بیشتر اسلامی نشان می دهند تا ساسانی. اما، از وجود عناصر ساسانی نیز در اینجا نباید غافل بود. داشتن محراب مقرنسکاری با خطوط کوفی، بویژه قطع شدن راهروها در دو طرف محراب و قرار گرفتن آن در سمت قبله و کتیبه های کوفی، دلایل اسلامی بودن بناست.کنار مسجد سنگی، یک اتاق با سقف طاقی شکل وجود دارد، که با 3 پلکان وارد کف آن می‌شود. این اتاق 8 متر طول، 15/3 متر عرض و 95/1 متر ارتفاع دارد. این مسجد در دو قسمت کتیبه دارد، یکی کتیبه محراب و دیگری کتیبه‌ای است که در قسمت بالای ورودی داخلی جلوخان و ابتدای ایوان شرقی در بالای درگاه و جرزهای طرفین آن قرار دارند.

متن یکی از این کتیبه‌ها فرسوده و به مرور زمان دچار صدمه بسیاری شده و دیگری دارای متن کوتاهی است. کتیبه بالا ناخوانا است و کتیبه پایین تاریخ سال 652 را نشان می‌دهد. مسجد سنگی داراب با شماره 229 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ثبت تاریخی رسیده است.

سجاده فرش مسجد سنگی

سجاده فرش مسجد سنگی

سجاده فرش مسجد سنگی

سجاده فرش مسجد سنگی


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟