لوگوی اصلی

در این پست از سجاده فرش مشهدالرضا قصد داریم مطلبی درمورد " سجاده فرش مسجد میرعماد کاشان " ارایه بدهیم. باما همراه باشید ...

مسجد میرعماد کاشان در جنوب میدان سنگ (فیض) و همچنین در کنار بازار بزرگ کاشان ساخته شده است. این مسجد در ورودی بازار مسگر ها قرار دارد.

این مسجد تاریخی به شماره 117 در تاریخ 16/10/1310 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است

در زمان های قدیم مکان کنونی مسجد محل خندق قدیم شهر بوده است.

این مسجد در قرن 6 و 7 ساخته شده است که ممکن است در زمان خوارزم شاهی بوده باشد. این مسجد در زمان حمله مغول ها تخریب شده است و مدت ها بعد به دست خواجه عماد الدین مرمت شده است.

این مسجد بسیار قدیمی می باشد و مدرک اثبات کننده آن این است که محراب ارزشمند این مسجد توسط یکی از هنرمندان کاشانی که از خاندان معروف ابوطاهر است و با هنر مندی حسن بن عربشاه ساخته شده است و در حال حاضر در موزه برلین است.

در دوران مغول و در نیمه دوم قرن 9 قمری شخصی به نام خواجه عماد الدین شبلی شروانی در ابتدای بازار قدیم ، میدان وسیعی را بنا نمود و در اطراف آن ابنیه و عمارتهایی از جمله مسجد ، دارالشفاء و کاروانسرا و خانقاه بنا نمود که تنها اثر باقی مانده از این بناها مسجد و میدان است .

این مسجد دارای سردر زیبایی است که بی نظیر است . در آن مقرنس های گچی با حالتی زیبا همراه با نقاشی هایی با آّ رنگ تزئین شده است. در کتیبه این سردر نام بانی و سال احداث نوشته شده است .

قسمت های مهم این مسجد :

جلو خان مسجد ، که راسته اصلی بازار بازرگ کاشان از جلو خان مسجد میدان آغاز می شود – سردر با کتیبه تاریخی – سنگاب – هشتی ورودی – گنبد آجری – چند شبستان – آب انبار – سنگ نوشته های تاریخی – کاشی های معرق .

بر روی سنگ نوشته های این مسجد یازده فرمان تاریخی می باشد. این احکام این بنا را در اوضاع اجتماعی کاشان جلوه گر می سازد . بر روی این سنگ نوشته ها دستوراتی از شاهان صفوی مبنی بر رعایت عدالت در کسب ، رعایت حقوق کشاورزان ، رعایت حقوق شهروندان ، معافیت از پرداخت مالیات در ماه رمضان ، ممنوع کردن قمار بازی و فروش مواد مخدر و... دیده می شود.


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟