لوگوی اصلی

منطقه آدربایجان به دلیل قرار گیری در مناطق خوش آب و هوا و در میان کوهستان ها و ... از موقعیتی ممتاز برای تجارت در فرش و فرش سجاده ای بهره مند بوده است . البته تبریز هم در میان همه مراکز قالی بافی دارای رتبه مناسبی است . تبریز در دوره جانشینی هلاکو مرکز مهمی در داد و ستد فرش و فرش سجاده ای بوده است .

فرش سجاده ای

همچنین در دوره صفویان به دلیل ساخت مراکز قالی بافی در این شهر ، قالیبافان در این شهر گرد هم آمدند و تبدیل به یک مرکز بافت فرش و فرش سجاده ای شد . امروزه بسیاری از فرش و فرش سجاده ای های آن زمان در بزرگترین موزه های فرش و فرش سجاده ای جهان وجود دارند.

پس از انتقال پایتخت هرات به تبریز ، دومین مرکز هنری ایران در تبریز ساخته شد و در پی آن تعداد زیادی از هنرمندان به این منطقه آمدند و در رشته های مختلف هنری شروع به فعالیت کردند. همچنین یکی از این شاخه ها هنر بافت فرش و فرش سجاده ای بود .

تبریز یکی از شهر هایی است که نام ایران را برای بافت انواع فرش و فرش سجاده ای بالا برده است و هنرمندان زیادی را در زمینه بافت فرش و فرش سجاده ای همچون بهزاد و سلطان محمد در دل خود جای داده است .

اما این نکته را نباید فراموش کرد که در زمان اوج شهرت ایران در شاخه قالی بافی ، افغان ها به ایران حمله کردند و تنها توانست در زمان قاجار کمی رشد کند وشهرت قبلی را در دست بگیرد. از آن زمان به بعد تجارت قالی آذربایجان به ترکیه و اروپا آغاز شد. اما مدتی بعد منابع ذخیره قالی آذربایجان به اتمام رسید که این مشکل هم بدست وطن دوستان و هنرمندان حل شد و کارگاه های قالی بافی بیشتری در آذربایجانو دیگر نقاط ایران ساخته شد. از دیگر شهرهایی که نقش مهمی در قالی بافی را ایفا کردند می توان کاشان ، کرمان ، مشهد ، اراک و همدان را نام برد.


فرش سجاده ای مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟