لوگوی اصلی

در این مطلب از وب سایت فرش سجاده ای مشهدالرضا در مورد فرش سجاده ای مسجد ریگ مطلبی ارایه می دهیم .
در پست های قبلی در مورد فرش سجاده ای مسجد دومناره ،  سجاده فرش مسجد جامع فهرج و سجاده فرش مسجد سنگی مطالبی ارایه دادیم . با ما همراه باشید ...

مسجد ریگ رضوانشهر از اثرات قرن نهم هجری قمری است که به خاطر ریختن ریگ ، زمان زیادی غرق در شن بوده ولی با این حال چند سال است که از زیر خروار ها شن و ماسه در آمده است.و قبلا هیچ فرش سجاده ای در آن نبوده است.پیرامون این مسجد تپه های ماسه ای مشاهده می شود.محراب مسجد ریگ  که در آن از فرش سجاده ای محرابدار به هیچ عنوان استفاده نشده است،با کاشی کاری معرق تریین شده است.در نزدیکی این مسجد  آثار و بقایای خانه های قدیمی به صورت خراب شده نیز مشاهده میشود.

یعنی مسجد جامع قدیم که از بناهاي قابل توجه قرن هفتم هجري قمري است ، صحن مسجد که زیر گنبد قرار دارد مربعی است با اندازه 6 متر در6 متر که برای پهن کردن فرش سجاده ای مناسب است  و از جهت مغرب به بقعه راه دارد که متصل به مسجد است اين مسجد جدیدا در کنار شهر رضوانشهر می باشد  و اطراف آنرا شن و ماسه هاي روان محاصره کرده که شکوه و جلال شهر در طی قرون متمادی را به یاد میآورد. ساختمان بنای مسجد و ستون هاي آن همین طور وسعت بناي مسجد ریگ یادآور بزرگي و عظمت رضوانشهر در گذشته هاي دور است.

معماری این مسجد نيز به سبك معماري شيعه ای ساخته شده كه در جايگاه خود سندي معتبر بر بالندگي مذهب شيعه در اين سرزمين قبل از رسمي شدن تشيع به عنوان رسمی ترین مذهب كشور محسوب ميشود .

همانطور که میدانید  سال ۹۰۷ هجري همزمان با پادشاهی شاه اسماعيل صفوي در استان تبريز مذهب شيعه به عنوان رسمي ترین مذهب كشور معرفي شد و فتح شدن استان يزد توسط قبیله ی قزلباشان صفوي در سال ۹۰۹ هجري اتفاق مي افتد در صورتی که معماری این مسجد به دو قرن قبل از اين واقعه باز مي گردد .

مسجد ريگ شهر رضوانشهر تا سال 1370 شمسی در زير شنها و ماسه های  روان مدفون بوده و فقط  قسمتي از گنبد آن و سه قبر كاشيكاري شده قابل مشاهده و چشم بازدید کنندگان را به خود جلب می کرد که در سال ذکر شده به منظور متوسل شدن به  درگاه ایزدی و به جهت شفای یکی از بیماران و ادای دین مردم شهر رضوانشهر در جمع کردن خاک های زیر گنبد و تمیز کردن آن متوجه می گردند اين مسجد در اثر طوفان و باد های سنگین و مداوم  در گذشته زیر خاک دفن شده به همین منظور اقدام به حفاري و کندن پیرامون  مسجد نموده كه با دیوارهای عظيم و بدون سقف مواجه مي شوند و شروع به بازسازی می نمایند .

از مطالب ذکر شده  در کاشی های قبر اصلی معلوم شد که بانی مسجد همین شخص است که در بقعه مدفون است وفرزندش را هم بعداً در کنار او به خاک سپرده اند .

۱- قبر حاجي كمال الدين :باني مسجد 

2 – قبرحاجی جمال الدين محمود 

3-هویت آن مشخص نمیباشد.

البته چند سال قبل با اجرای طرح بازسازی مسجد بقعه ای پیدا شد که در آن ۲۳ قبر کاشی کاری شده قابل مشاهده شد که همگی بدون تاریخ است . در اطراف مسجد هنوز بناهای خشتی و گلی وجود دارد که پر از شن وماسه بوده و تخلیه و پاکسازی نشده است.

تقریبا ۲۰۰ متر بعد از  مسجد ریگ یک آسیاب آبی وجود داشته است که به طور کامل در زیر زمین دفن شده است مسجد ریگ رضوانشهر با شماره ۲۴۰۲ توسط سازمان میراث فرهنگی کل در لیست اثار ملی ایران ثبت شده است.

فرش سجاده ای مسجد ریگ

فرش سجاده ای مسجد ریگ

فرش سجاده ای مسجد ریگ

فرش سجاده ای مسجد ریگ


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟