لوگوی اصلی

در این مطلب از وب سایت فرش سجاده ای مشهدالرضا در مورد فرش سجاده ای مسجد نو شیراز مطلبی ارایه می دهیم .
در پست های قبلی در مورد فرش سجاده ای مسجد دومناره ،  سجاده فرش مسجد جامع فهرج و سجاده فرش مسجد سنگی مطالبی ارایه دادیم . با ما همراه باشید ...

مسجد نو شیراز :

مسجد نو یا مسجد جامع جدید ، معروف به مسجد اتابک ، دومین مسجد شیراز از نظر اهمیت و زیبایی است . اولین  مسجد درشیراز جامع عتیق است و سومین مسجد وکیل است .

مسجد نو با 20 هزار متر مربع بزرگترین مسجد ایران به شمار می رود.

این مسجد محل برگذاری نماز جمعه است . ستاد نماز جمعه با ساخت دکان ها و هجره ها از وسعت زیاد این مسجد کم کرده است و همچنین با ساخت سقف فلزی روی آن از بافت تاریخی آن محافظت می کند .

این مسجد مربوط به دوره اتابکان است وآدرس آن شیراز ، فلکه شاه چراغ،روبه روی مزار شاه چراغ می باشد .

شماره ثبت این بنا 73 می باشد و در تاریخ 1310 به ثبت ملی رسیده است.

سال 590 هجری قمری ، اتابک سعد بن زنگی این مسجد را بنا کرد. اتابک مظفرالدین ابوبکر بن سعد بن زنگی یا سعد بن زنگی ، پنجمین اتابک از اتابکان سلغوری فارسی است.

اتابک بن سعدی خود را متصل به دربار خوارزمشاهیان می دانست ولی در درون خود حرف از استقلال می زد . در روز پادشاهی اتابک بن سعدی همه ایالات فارس و بخش هایی از کرمان و سیرجان باجگذار این سلسله شده بودند.

مسجد نو در ابتدا اقامتگاه اتابک بن سعدی بوده است و در هنگام بیماری فرزندش که بسیار سخت بوده است ، نذر می کند که در صورت شفای فرزندش این اقامتگاه را تبدیل به مسجد کند و چنین هم کرد.

در شمال و جنوب این مسجد دو دو رواق بلند و بزرگ به ارتفاع 30 متر و عرض 25 متر ساخته شده است. در هر طرف این رواق ها 12 طاق کم ارتفاع وجود دارد. پشت رواق جنوبی ، شبستان گسترده ای ساخته شده است . در ضلع های شرقی و غربی ، ایوان بزرگی نیز وجود دارد که هر طرف آن شش اتاق ساخته شده است.

در حال حاضر در ساخت و ساز این مسجد هیچ کار هنری مانند کاشی کاری دیده نمی شود ، اما پیشانی طاق های بزرگ با کاشی کاری معرق به خط ثلث تزیین شده است .

مسجد نو در جهت های مختلف دارای 4 در ورودی است که از طریق رواق ها و دالان ها به صحن اصلی راه پیدا می کند.

فرش سجاده ای ، سجاده فرش ، سجاده ، سجاده مساجد

فرش سجاده ای ، سجاده فرش ، سجاده ، سجاده مساجد

فرش سجاده ای ، سجاده فرش ، سجاده ، سجاده مساجد


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟