لوگوی اصلی

در این مطلب از وب سایت فرش سجاده ای مشهدالرضا در مورد فرش سجاده ای وکیل شیراز مطلبی ارایه می دهیم .
در پست های قبلی در مورد فرش سجاده ای مسجد دومناره ،  سجاده فرش مسجد جامع فهرج و سجاده فرش مسجد سنگی مطالبی ارایه دادیم . با ما همراه باشید ...

مسجد وکیل شیراز ، از نظر اهمیت سومین مسجد شیراز است. اولین مسجد در شیراز مسجد جامع عتیق و دومین مسجد نو شیراز است .

این مسجد از مچموعه بنا های زندیه است و در کنار بازار وکیل و حمام وکیل است. این مسجد نیز به دست کریم خان زند ساخته شده است. این بنا از نظر زیبایی و استحکام بسیار معروف است و یکی از زیبا ترین بناهای شیراز به شما می رود.

این مسجد دارای دو شبستان جنوبی و شرقی است و از مسجد های دو ایوانی به شمار می رود.این مسجد دارای 48 ستون سنگی است که در شبستان جنوبی قرار دارد . طرح این سنگ ها بصورت یکپارچه و مارپیچ است .

مساحت شبستان جنوبی مسجد پنج هزار مترمربع است و دارای یک منبر چهارده پله ای یکپارچه از سنگ مرمر است که  زیبایی قسمت شبستان می شود. به گفته قدیمی ها این سنگ به دستور کریم خان زند از مراغه آورده شده است.

در سمت شمال مسجد وکیل طاق بلندی معروف به طاق مروارید قرار دارد و در دور این طاق با خط درشت ثلث یکی از سوره های قرآن به صورت هلالی شکل نوشته شده است.

در کاشی کاری های صحن و ایوان های شمالی و جنوبی نیز زیبایی خاصی به کار رفته از انواع هفت رنگ استفاده شده است. این مسجد طبق بافت معماری سنتی ایران در یک مجموعه اجتماعی قرار گرفته است و هماهنگی زیبایی را در پیوند دین و دنیا بوجود آورده است.

پیرلوته جهانگردی است که پس از سفر به شیراز و رفتن به مسجد وکیل ، این گونه این مسجد را  تشریح کرده است :

امروز خوشبختانه موفق شدم وارد مسجد کریم خان شوم بی شک اگر مدتی در این جا بمانم به همه محل‌هایی که داخل شدن به آنها درحال حاضر به طور کامل برایم ممنوع است، وارد می‌شوم. مردم این شهر نسبت به من بسیار مهربانند. خطوط و نقوش معماری مسجد، ساده و بی آلایش است، ولی در همه جا، میناکاری و رنگ‌های سبز و قرمز دیده می‌شود و این تجمل به حد افراط رسیده‌است . هیچ قسمتی از دیوار را نمی‌توان یافت که به دقت میناکاری نشده باشد. اکنون در کاخی لاجوردی و فیروزه ای  هستیم.

فرش سجاده ای ، فرش سجاده ، سجاده فرش ، سجاده ، سجاده مساجد 

فرش سجاده ای ، فرش سجاده ، سجاده فرش ، سجاده ، سجاده مساجد

فرش سجاده ای ، فرش سجاده ، سجاده فرش ، سجاده ، سجاده مساجد


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟