لوگوی اصلی

از آنجایی که شرکت فرش سجاده ای مشهدالرضا با صنایع مربوط به فرش و فرش سجاده ای مرتبط است و از دسته نساجی است ، تصمیم بر این شد تا مطالبی مرتبط با " آشنایی با صنعت نساجی " را در سایت منتشر کنیم. با ما همراه باشید ...

صنایع دستی که از زمان های گذشته برای بر جای مانده است ، نشان دهنده فرهنگ و آداب و رسوم قدیمی ما دارند.

به لوازمی که با استفاده از دست و یا ابزار های ساده ساخته می شوند ، صنایع دستی می گویند. به لوازمی که توسط ماشین آلات و به تعداد زیاد ساخته می شوند ، لوازم ماشینی می گویند و دستی نیستند.

بعضی از رشته های صنعت دستی در لرستان مانند ماشته بافی که به جاجیم نیز معروف است وجود دارد . در واقع این صنایع دستی نقش اقتصادی و فرهنگی بالایی نیز دارند.

هنر ماشته بافی در بیشتر مناطقی که به کار برده می شود با نام جاجیم معروف است و فقط در کرمانشاه و خرم آباد به نام " ماشته " معروف است.


فرش سجاده ای

فرش سجاده ای


یکی از مهم ترین و اساسی ترین مواد اولیه ماشته بافی نخ پشمی به نام " الوان " است . این هنر دارای نقوش و طرح های زیادی است که از معروف ترین و راج ترین آنها می توان گل پتویی ، چهارخانه آو و دار ، راه راه ، خانه پنجزاری و هشت خانه را نام برد .

معمولا این محصولات برای رختخواب پیچ استفاده می شود اما خود عشایر برای کار های دیگر مانند زیر انداز ، روانداز و روی کرسی استفاده می کنند.

امروزه این محصول کاربرد های دیگری نیز دارد که می توان روفرشی ، رو مبلی ، پشتی ، کیف زنانه ، کفش زنانه و انواع ساک ها را نام برد.

امروزه برای بافت این نوع پارچه از نخ های پلی استر و آکریلیکی نیز استفاده می شود و از مواد اولیه قدیمی آن می توان نخ الوان ریسیده را نام برد.

ابزار بافت جاجیم یا ماشته :

  • دار ماشته بافی
  • چهار وردی
  • چرخ چله پیچی
  • چرخ ماسوره پیچی
  • ماکو
  • ماسوره

از این هنر زیبا می توان استفاده های بیشتری نیز کرد . برای مثال می توان در طرح و رنگ آن خلاقیت های بیشتری بکار برد تا بتواند حالت جذاب تری به خود بگیرد و در صنایع بیشتری کاربرد داشته باشد.


فرش سجاده ای مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟