لوگوی اصلی

در پست قبلی نکاتی رو در مورد شست و شوی صحیح فرش سجاده و همچنین انواع دیگر از فرش ها بیان کردیم. در پست نیز ، نکات عمومی دیگری جهت نگه داری صحیح از فرش را برای شما گرد آوری کرده ایم.

 1. هنگام خرید سجاده یا فرش ، آن را مناسب با اندازه اتاق یا مسجد تهیه کنید. تا کردن قسمت اضافه باعث ترک خوردن و آسب دیدن سجاده و فرش می شود.
 2. سجاده را روی زمین آهکی یا گچی پهن نکنید. همچنین درز ها و شکاف سایز کف پوش ها را نیز بپوشانید تا  محل زندگی حشراتی مانند بید نشود.
 3. بر روی کفپوش های پلاستیکی یا موکت ها فرش یا فرش سجاده پهن نکنید. الیاف موجود در مجاورت فرش محل خوبی برای زندگی حشرات هستند.
 4. اگر از چند رول سجاده یا چند تخته فرش استفاده می کنید به نحوی آن را پهن کنید که لبه های یا قسمتی از آنها روی هم قرار نگیرد. چون به مرور زمان باعث کیسی می شود.
 5. در استفاده از قالی های ابریشمی به هیچ وجه آن را به دیوار گچی آویزان نکنید. استمرار مجاورت گچ و ابریشم باعث پوسیدگی ابریشم می شود.
 6. از قرار دادن اجسام سنگین همانند مبل و میز و کمد و ... روی فرش یا سجاده فرش خودداری کنید. برای این کار از زیر پایه های مخصوص استفاده کنید.
 7. سجاده یا فرش را پس از مدتی در محل خود جابجا کید تا قسمت هایی که بیشتر پای می خورند ساییده نشوند.
 8. هر چند وقت یکبار فرش را در هوای آزاد قرار دهید و پشت فرش را ، که محل مناسبی برای رشد انواع حشرات و همچنین کپک ها و قارچ ها می باشد ، زیر آفتاب بگذارید.
 9. برخی از نور ها برای فرش مضر می باشند. به طور مثال الیاف ابریشم به دلیل پروتئینی بودن آن در برابر اشعۀ فرابنفش حساس بوده و تخریب می شود.
 10. هنگام گردگیری خانه یا مسجد درها را باز گذاشته تا از نشستن گرد و غبار بر روی فرش یا فرش سجاده ای جلوگیری شود.
 11. از جاروکردن فرش با جاروی خیس جلوگیری کرده به دلیل اینکه پس از مدتی غبار به صورت تودۀ نازکی از گل میان پرز های جمع می شود.
 12. مکان های دارای رطوبت گیر محل مناسبی برای مفروش کردن نیست. رطوبت باعث پوسیدگی فرش و سجاده می شود.
 13. تابلو فرش ها دلیل اینکه به دیوار نصب می شوند هر چند وقت یکبار باید به جهت وجود بید یا موریانه و ... بررسی و با برس نرم گردگیری شود.
 14. برای آویزان کردن فرش به دیوار از وسایل نوک تیز یا میخ استفاده نشود.
 15. در صورت آسیب رسیدن به فرش در اسرع وقت برای تعمیر فرش اقدام کرده تا درصد آسیب به فرش بیشتر نشود.
 16. جهت نگه‌داری فرش در انبار،  آن لوله کرده و نفتالین یا تنباکو لای آن قرار دهید و میان پارچۀ نخی یا کتانی ضدعفونی شده پیچیده و با طنابی ببندید.


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟