لوگوی اصلی

در مطالب قبلی فرش سجاده ای مشهدالرضا در مورد هنر حجمی بافی برایتان مطلبی ارایه دادیم. در این پست در مورد هنر ورنی بافی که با نام نوماک نیز معرفی شده است مطلبی ارایه می دهیم. با ما همراه باشید ...

ورنی نه فرش است و نه فرش سجاده ای و نه گلیم. ورنی معمولا برای زیرانداز استفاده می شود که مانند گلیم کمی سبک و با طراحی ساده است . ورنی نوعی هنر بافندگی است که تقریبا می شود گفت که هم زیبایی فرش و فرش سجاده ای را دارد و هم سادگی و سبکی گلیم را .

از مصارف این نوع بافت می توان به عنوان زیر انداز ، تزئین کف آلاچیق و همچنین وسیله ای برای حمل اساسیه را نام برد.

ورنی معمولا از ابریشم یا پشم است و بدون نقشه و توسط ذهن خلاق بافنده ، بافته می شود. ورنی روی دار بافندگی و به صورت عمودی بافته می شود.

این محصول محل خاصی برای بافندگی ندارد و معمولا در چادر و خانه های عشایری بافته می شود . از مواردی که در نقشه ورنی بافی استفاده می شود ، می توان آداب و رسوم بافندگان و اعتاقادات و... را نام برد.

در زمان های قدیم که ورنی بافی نیز موجود بود از پشم دامهایشان برای این کار استفاده می کردند. پشم ها را به روش ابتدایی می ریسیدند و توسط رنگ های طبیعی ، نخ ها را رنگ می کردند.

معمولا عشایر در فصل قشلاق مشغول به بافت ورنی می شدند زیرا در این فصل فرصت کافی و وقت خالی بسیاری دارند.

حال می خواهیم انواع ورنی را برای شما ذکر کنیم:

  1. ورنی کف ابریشم : بیشترین رنگ مورد استفاده ابریشم سفید – جنس بود نخ است – جنس نخ ابریشم و پشم
  2. ورنی ابریشمی خالص : جنس تمامی نخ های استفاده شده از ابریشم است – جنس پود نیز نخ است.
  3. ورنی پشمی : جنس تار ها از پنبه یا نخ – جنس نخ پود از نخ خامه ای رنگ شده است.
  4. ورنی پشمی ابریشمی : در این نوع ورنی جنس تار از نخ و پشم است – جنس بود از نخ و پود زمینه از ابریشم – مواد اولیه برای تهیه این ورنی پشم ، پنبه ، کنف و موی حیوانات است  .

ورنی ها معمولا از طرح های هندسی استفاده می کنند. همچنین گاهی به صورت جناغی و گاهی به صورت پیج بافی بافته می شوند.

فرش سجاده ای

در بافت ورنی به دلیل اینکه از گره استفاده نمی شود از انواع گلیم محسوب می شود و از ظاهر به قالی شباهت نزدیکی دارد. قدمت ورنی بافی کاملا مشخص نیست ولی حدس زده می شود که حدود چند صد سالی قدمت دارد.

ورنی نوعی هنر است که توریستان و جهانگردان خارجی را بسیار مجذوب خود کرده است و به کشور های ایتالیا و فرانسه صادر می وشد.

سجاده فرش

فرش سجاده ای و سجاده فرش

ورنی رنگ های زیادی دارد که از پراستفاده ترین و زیبا ترین آنها می توان سرمه ای ، لاکی ، آبی روشن و سفید پیازی را نام برد. ورنی در اندازه های مختلف و برای پشتی ، پادری ، زیر انداز و... استفاده می شود.


فرش سجاده ای مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟