لوگوی اصلی

در یکی از پست های قبلی به 10 ویژگی یک فرش یا سجاده خوب اشاره داشتیم. اما در این مطلب سعی داریم به 7 نکته مهم هنگام خرید فرش بپردازیم.

1. انتخاب شانه و تراکم سجاده و فرش

در صنعت فرش ماشینی ، فرش و سجاده فرش های موجود معمولا 440، 500، 700، 1000 و 1200 شانه و با تراکم های 1000، 1200، 1400، 1700، 2000، 2250، 2500، 2750 و 3000 هستند.

اگر زیبایی فرش برایتان دارای اهمیت می باشد بایستی فرشی را انتخاب کنید که شانه و تراکم بیشتری دارد اما اگر دوام فرش برایتان حائز اهمیت است ، برخی از فرش های 500 شانه با تراکم 1000 یا 1200 مناسب می باشند. 

علت کمتر بودن دوام فرش های 700 شانه ، لطیف و نازک تر بودن نخ آنها می باشد. (البته کاهش ضخامت خیلی کم است.)

2. کیفیت بافت و نوع نخ سجاده

در کشور ایران از نخ آکرولیک برای بافت فرش های ماشینی و سجاده فرش استفاده می شود که دارای پرزدهی و گهگاه حساسیت می باشند. ولی در کشورهای دیگر از BCF استفاده می شود که هم ارزان هستند و هم احتمال حساسیت در اثر تماس در آن کمتر است. بنابراین اگر دچار حساسیت یا مستعد آن هستید ، سراغ فرش ماشینی نروید.

3. معایب فرش های بلژیکی

چند سالی است که فرش هایی موسوم به فرش بلژیکی وارد کشور شده است که به دلیل نازک بودن و استفاده از طرح و نقش های اصیل ایرانی مانند "خشتی" از آنها استقبال شده است. 

جنس فرش های بلژیکی از ویسکوز و مواد است و پشت آن لاتکس وجود دارد که باعث می شود تا حدی به زمین بچسبند، به همین دلیل شستشوی آنها بسیاز سخت است و بعد از شستشو چون لاتکس از بین می رود، فرش کیس می ایستد و بافت آن گلوله گلوله می شود. شستشوی این گونه فرش ها بسیار حساس است و به دقت و مهارت زیادی نیاز دارد بنابراین باید حتما به قالیشویی بسیار مطمئن و ماهر سپرده شود یا خشکشویی شود. این فرش ها آنقدر نازک هستند که بهتر است با کفش یا صندل روی آنها راه رفت چون راحت نیستند.

4. چرم دوزی فرش

قبلا فرش های ماشینی و سجاده ها روی کف پوش های مثل سرامیک سر می خوردند اما امروزه دورتادور آنها چرم دوخته می شود و چرم حکم ترمز فرش را دارد و مانع سر خوردن آن بر روی کف پوش می شود

5. فرش های دست بافت گونه 

به فرش های 700 شانه به بالا اصطلاحا دستباف گونه هم گفته می شود. با مشاهده پشت فرش درخواهید یافت که شبیه به فرش دستباف نیز هست.

6. فرش های ترکیه، هند و چین

درحال حاضر فرش های خارجی از کشور های هند ، ترکیه و چین نیز در بازار ایران موجود می باشد که از طرح و نقش های گل و طرح های کوبیسم در آنها استفاده شده است. کیفیت و جنس این فرش ها با فرش های ایرانی تا حدود زیادی برابری میکند اما به دلیل قیمت ارز و دلار در ایران ، خرید اینگونه فرش های چندان به صرفه به نظر نمی رسد.

7. فرش های دستباف چینی کاشان!

در چین شهری به نام "کاشان" وجود دارد که فرش های دستباف با طرح و نقش های ایرانی تولید می کند. شباهت زیاد این فرش های چینی به قدری زیاد است که فروشندگان خبره نیز ممکن است اشتباه کنند. بنابراین مثل مورد 6 به تفاوت قیمت اینگونه فرش ها هنگام خرید در مقایسه با فرش ایرانی نیز توجه و دقت لازم را داشته باشید.


فرش سجاده مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، گالری سجاده مشهدالرضا، وبلاگ سجاده مشهدالرضا و محصولات سجاده ، وبلاگ میهن بلاگ .

موضوعات وبلاگ : 

اخبار دنیای فرش ، اصطلاحات فرش و سجاده ، تاریخچه فرش و فرش سجاده ای ، دانستنی های فرش ، سجاده فرش بافی ، معرفی مساجد ، مقـایسه فـرش ماشینی با دستبافت ، مناسبت ها ، نگهداری از سجاده فرش ، چرا سجاده فرش؟