لوگوی اصلی

چه مواردی را جهت سالم ماندن فرش سجاده ای رعایت کنیم؟

  1. برای مفروش کردن مساجد ، حسینیه ها ، نمازخانه های مدارس سراسر کشور باید در نظر داشته باشیم سطحی که با فرش سجاده ای مفروش می شود باید صاف و بدون برآمدگی یا تورفتگی باشد.
  2. سطوحی که فرش سجاده ای روی آن پهن می شود نباید خاکی ، گچی و کثیف باشد اگر چنین بود ابتدا سطح مورد نظر را تمیز کرده سپس به پهن کردن سجاده فرش بپردازید.
  3. چنانچه فرش سجاده ای بدون واسطه مثلا موکت یا غیره روی زمین پهن شود از حرکت کردن یا سر خوردن سجاده فرش روی زمین کاسته می شود.
  4. موقعی که فرش سجاده ای مساجد یا حسینیه ها و یا نمازخانه ها گرد گیری می شود باید در و پنجره باز باشد تا هوا راحت رد و بدل شود چرا که پرزهای معلق در هوا سریعا خارج شده و مجددا روی سجاده فرش نمی نشیند.
  5. تابیدن نور خورشید به طور مستقیم به سجاده فرش امکان دارد که رنگ فرش سجاده ای را از بین برده یا باعث رنگ پریدگی آن می شود به همین خاطر بهتر آن است که با استفاده از پرده جلوی نور خورشید گرفته شود.
  6. در مواقعی که می خواهیم فرش سجاده ای را در معرض هوای آزاد قرار بدهیم باید به صورت متعدد جارو برقی فشار قوی روی آن بکشیم تا عامل های فوق از روی آن برطرف شود.
  7. اگر سجاده فرش ها در اماکن در بسته و به مدت طولانی قرار دارند باید ده روزی یکبار آن اتاق را نظافت و هوادهی کنیم تا فرش سجاده ای از لحاظ موریانه و کپک و نم و عواملی از این قبیل در امان باشد.
  8. در مکان هایی که آب و هوای آنجا گرم و مرطوب است باید از سجاده فرش هایی استفاده کنیم که جنس فرش سجاده ای صددرصد پشم باشد چون این نوع جنس از فرش های سجاده ای کمتر رطوبت و نم را جذب خود می کنند.
  9. از عواملی مانند گذاشتن میز یا گلدان و یا اشیاء دیگر بر روی سجاده فرش که باعث پوسیدگی فرش سجاده ای می شود خودداری کرده و یا از تکه ای فرش برای زیر این اشیاء استفاده کنید.

نکته ی مهم : لازم به ذکر است که هوای آزاد یا تابش آفتاب به پشت فرش سجاده ای باعث می شود که به هیچ عنوان فرش سجاده ای در معرض بید یا موریانه یا امثال اینها قرار نگیرد چون این جور آفت ها در تاریکی و در هوای راکد رشد و نمو می کنند.


فرش سجاده ای مشهد الرضا،تولید کننده انواع سجاده فرش،فرش سجاده ای و سجاده.

لینک های کمکی: صفحه اصلی ، وبلاگ سجاده مشهدالرضا ، محصولات سجاده فرش ، سجاده فرش چیست؟